Uwaga! Wprowadzono nowe zasady związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego. ⚠️‼🚨

– Wszyscy Polacy wracający z zagranicy zostaną objęci 14-dniową kwarantanną domową,
– Obywatele innych krajów nie przekroczą granic Polski,
– Od niedzieli zostają zawieszone połączenia międzynarodowe – lotnicze i kolejowe,
– Już od soboty ograniczona zostanie działalność galerii handlowych – czynne będą tylko sklepy spożywcze, pralnie, drogerie i apteki,
– Mniejsze sklepy, banki i bankomaty pozostają otwarte,
– Kolejne ograniczenia dotyczą działań lokali gastronomicznych i klubów. (w przypadku lokali gastronomicznych zalecana sprzedaż na wynos lub z dostawą do domu),
– Zostają przywrócone granice Polski (z wyłączeniem swobodnego transportu towarów),
– Wprowadzono rygorystyczne procedury graniczne dla ruchu samochodowego,
– Wprowadzono ograniczenie dotyczące zgromadzeń. Obecnie maksymalna liczba wynosi 50 osób.

Jak wspomina minister Mateusz Morawiecki „Nie zabraknie środków, nie zabraknie gotówki. Jestem po rozmowach z odpowiednimi władzami, w tym przypadku Banku Centralnego i Komisji Nadzoru Finansowego i Ministerstwa Finansów”.

Również Narodowy Bank Polski zapewniał, że pieniędzy nie zabraknie dla żadnego klienta banku. Pieniądze do bankomatów są wydawane przez Narodowy Bank Polski na bieżąco, bez opóźnień i ograniczeń. NBP poinformował jednocześnie o możliwych utrudnieniach i opóźnieniach w dostawach gotówki z centrów logistycznych banków komercyjnych i firm obsługujących gotówkę do niektórych miejsc. Sytuacja może być spowodowana częstszym niż zwykle i nagłym wypłacaniem gotówki przez obywateli.

Źródło: TVN 24 link: https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/koronawirus-w-polsce-w-galeriach-handlowych-beda-otwarte-tylko-sklepy-spozywcze-apteki-drogerie-i-pr,1008986.html

Ocena i apel Alertu Mosina

Opisane powyżej i wszystkie inne zasady zostają wprowadzone głównie, aby ograniczyć powstawania zgromadzeń i skupisk ludzi, co sprzyjałoby rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Przypominamy o konieczności zachowania szczególnej ostrożności, używania środków higieny osobistej i prosimy o stosowanie się do wszystkich zasad wydawanych przez Rząd, lokalne Organizacje Samorządowe i Służby!

Apelujemy do osób, które nie traktują poważnie obecnej sytuacji i lubią z niej żartować!
Zachowajmy powagę sytuacji! Każde żarty przyczyniają się do zwiększania paniki, która w takiej sytuacji nie jest wskazana. Pomyślmy o osobach schorowanych i starszych, dla których koronawirus jest bardziej niebezpieczny niż dla nas. Każdy ma chyba takie osoby w gronie najbliższych.

Prosimy o udostępnianie.