Uwaga Czwartek bardzo niebezpieczny z gwałtownymi burzami i silnym wiatrem! Najgroźniejsze zjawiska prognozowane są na godziny wieczorne i nocne. Udostępniamy i ostrzegamy!

Ze względu na prognozowane niebezpieczne zjawiska informujemy o możliwych podtopieniach i wielu lokalnych szkodach. Niewykluczone są przerwy w dostawie energii elektrycznej. Zalecamy zabezpieczenie swojego mienia oraz poinformowanie innych o zagrożeniach! Polecamy śledzenie naszej strony, gdzie postaramy się na bieżąco informować o rozwoju sytuacji. Prognozy mogą ulec zmianie szczegóły poniżej.

Według wielu źródeł na nadchodzącą dobę klarują się groźnie wyglądające prognozy. Spodziewamy się, że przez Polskę przetoczyć się może rozległy układ burzowy (MCS), który może zawierać wbudowaną linię szkwału w formie bow echo. Na trasie wspomnianego układu możemy spodziewać się silnych porywów wiatru 90-110 km/h lokalnie ponad 110 km/h i ulewnych opadów deszczu 30-50 mm lokalnie więcej. Niewykluczony grad o średnicy 3-5 cm.

Wszystko za sprawą pofalowanego frontu atmosferycznego, rozciągającego się od Skandynawii aż po basen Morza Śródziemnego, który po wschodniej stronie charakteryzuje się postępującą adwekcją bardzo rozgrzanej i chwiejnej masy powietrza. Na wysokości 850 hPa temperatura nad Polską wzrośnie nawet do 18-22°C, natomiast przy ziemi odnotujemy 30-35°C.

Późnym popołudniem od strony Czech na wspomniany front atmosferyczny nasunie się zafalowanie powodujące nasilenie przepływu powietrza i skręt kierunku wiatru. Takie warunki będą sprzyjać uformowaniu się długotrwałego układu burzowego, który może przetoczyć między innymi przez nasze okolice. Oczywiście prognozy mogą ulec zmianie z przesunięciem linii obszarów zagrożonych ok. 50-100 km.

Źródło i grafika: Polscy Łowcy Burz.