Uwaga Środa bardzo niebezpieczna z gwałtownymi burzami i silnym wiatrem! Najgroźniejsze zjawiska prognozowane są na godziny popołudniowe i wieczorne. Udostępniamy i ostrzegamy!

Ze względu na prognozowane niebezpieczne zjawiska informujemy o możliwych podtopieniach i wielu lokalnych szkodach. Niewykluczone są przerwy w dostawie energii elektrycznej. Zalecamy zabezpieczenie swojego mienia oraz poinformowanie innych o zagrożeniach! Polecamy śledzenie naszej strony, gdzie postaramy się na bieżąco informować o rozwoju sytuacji. Prognozy mogą ulec zmianie, szczegóły poniżej.

Według wielu źródeł na nadchodzącą dobę klarują się kolejne groźnie wyglądające prognozy. Pierwsze burze mogą pojawiać się już we wczesnych godzinach popołudniowych. W późniejszych godzinach popołudniowych i wieczornych za sprawą obecności stref zbieżności wiatru spodziewamy się gwałtownego rozwoju niebezpiecznych burz. Przez Polskę przetoczyć się może rozległy układ burzowy (MCS), który może zawierać wbudowaną linię szkwału w formie bow echo. Występujące warunki mogą sprzyjać rozwinięciu się burzy o charakterze dereecho. Na trasie wspomnianego układu mogą pojawiać się silne porywy wiatru 90-110 km/h lokalnie ponad 110 km/h. W prognozach znajdujemy informacje o możliwości wystąpienia trąb powietrznych! Kolejnym zagrożeniem będą nawalne opady deszczu do 50/80 mm w trakcie zjawiska. Niewykluczony grad o średnicy sięgającej nawet 10 cm.

IMGW w naszych okolicach wydał trzeci stopień zagrożenia. Ważność komunikatu Od: Środa 14.07 07:30 Do: Czwartek 15.07 07:30. Według Polskich łowców burz objęci jesteśmy drugim stopniem zagrożenia. Obecnie trudno ocenić, gdzie dokładnie rozpocznie się inicjacja konwekcji i jak będzie ona gwałtowna. Omówione warunki należy traktować jako skrajne, występujące w takiej kombinacji na obszarze Polski nie częściej niż raz na rok. Prognozy mogą ulec zmianie! Przypominamy, burze są zjawiskiem lokalnym i mimo iż znajdujemy się na obszarze zagrożenia, mogą się one u nas nie pojawić.

Źródło i grafika: IMGW, Polscy Łowcy Burz.