Uwaga przypominamy przed nami kolejne groźne zjawiska meteo! Zachowajmy ostrożność.

Kolejny raz udostępniamy Państwu prognozy Polskich Łowców Burz, w których wszystko opisane jest w najdrobniejszych szczegółach.

Możliwe liczne straty materialne, uszkodzenia drzewostanów i infrastruktury z licznymi przerwami w dostawie energii elektrycznej. Nie wykluczone utrudnienia komunikacyjne. Zalecamy zachowanie ostrożności i zabezpieczenie swojego mienia (samochody, przedmioty na dachach, balkonach czy podwórkach) wszystko, co mógłby porwać i zniszczyć wiatr. Dobrym pomysłem będzie zabezpieczenie się przez naładowanie telefonów i power banków oraz uzbrojenie się w latarki, radia na baterie i cierpliwość. Podczas silnych wiatrów ograniczmy przebywanie na świerzym powietrzu do minimum. Prosimy o udostępnianie i powiadomienie innych o prognozowanych niebezpieczeństwach. Polecamy śledzenie naszych komunikatów. W trakcie dyżuru będziemy czekać na informacje i zdjęcia od naszych użytkowników.

Prognozy Polskich Łowców Burz:

⚡UWAGA NA KOLEJNE GROŹNE ZJAWISKA ATMOSFERYCZNE I BURZE⚡

W nocy z piątku na sobotę przez Polskę wraz z niewielką zatoką niżową przejdzie chłodny front atmosferyczny niżu #Eunice. Wyniki modeli numerycznych wskazują na występowanie wzdłuż zatoki niżowej niewielkiej energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcji (CAPE). Ze względu silne ruchy wznoszące, które pojawią się wzdłuż linii frontu, ponownie może rozwinąć się silny liniowy układ konwekcyjny przynoszący w wielu miejscach porywisty wiatr. Nie wyklucza się także wystąpienia kilku trąb powietrznych. W związku z prognozowanymi zjawiskami w prognozie konwekcyjnej uwzględniono 1. i 2. stopień zagrożenia. Najsilniejsze zjawiska konwekcyjne tym razem powinny się pojawić na północnym zachodzie i północy kraju.

‼W SOBOTĘ BARDZO SILNA WICHURA‼

W systemie SkyPredict niedawno zostały wydane ostrzeżenia meteorologiczne dotyczące wichury, która znajduje się już bardzo blisko naszego kraju. Szczególnie silny wiatr z kierunków zachodnich spodziewany jest w drugiej połowie nocy i nad ranem na północnym zachodzie Polski, natomiast w sobotę w ciągu dnia na północy, północnym wschodzie i częściowo w centrum Polski. Tu prędkość wiatru w porywach będzie dochodzić nawet do 110-120 km/h, a na Wybrzeżu lokalnie aż do 140 km/h! Najsilniejszym porywom wiatru w ciągu dnia będą sprzyjać rozpogodzenia, które mają się pojawić m.in. na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, Kujawach i na Mazowszu. Sytuacja jest niebezpieczna, stąd bardzo prosimy o nielekceważenie ostrzeżeń i prognoz meteorologicznych, odpowiednie przygotowanie się na nadejście wichury, a także o szczególną ostrożność podczas jej przechodzenia przez nasz kraj. Ostrzeżenie 3. stopnia przed silnym wiatrem (grafika poniżej) bardzo rzadko obejmuje aż tak duży obszar naszego kraju. Już dawno nie było takiej sytuacji, w której porywy wiatru niezwiązanego z konwekcją w tak dużej części Polski znacząco przekraczałyby prędkość 100 km/h❗

Źródła Polscy Łowcy Burz:
https://lowcyburz.pl/2022/02/18/prognoza-konwekcyjna-na-dzien-18-02-2022-oraz-noc-18-19-02-2022/

https://lowcyburz.pl/sp3/index2.html

https://www.facebook.com/285151827331/posts/10159535262797332/?sfnsn=mo