Uwaga niebezpieczne zjawiska meteo możliwe dziś przed północą, w nocy i jutro. Udostępniamy!

Dziś przed północą od godziny ok. 22:00, w nocy z piątku na sobotę oraz jutro w ciągu dnia prognozowane są burze z konwekcyjnymi opadami deszczu i silnymi porami wiatru. Na pierwszym zdjęciu widać już liczne układy burzowe przekraczające naszą granicę od zachodu. W internecie pojawiają się już doniesienia o zniszczeniach na obszarze Niemiec, dokonanych podczas przechodzenia niebezpiecznego frontu. Wg najnowszych prognoz i symulacji wykonach przez Panią Natalię Pilguj ze stowarzyszenia Polskich Łowców Burz w zachodniej części Polski spodziewać się można przejścia liniowego układu konwekcyjnego. Bardzo możliwe, że będzie to dość rozległa linia szkwału. W obrębie układu mogą wystąpić charakterystyczne wygięcia o kształcie łuku (Bow Echo) oraz zawirowania (Mesoscale Convective Vortices). To właśnie w pobliżu tych miejsc należy spodziewać się najsilniejszych porywów wiatru punktowo przekraczających 100 km/h. Nie wyklucza się także trąb powietrznych, zwłaszcza na zachodzie kraju.

Możliwe liczne straty materialne, uszkodzenia drzewostanów i infrastruktury z licznymi przerwami w dostawie energii elektrycznej. Nie wykluczone utrudnienia komunikacyjne. Zalecamy zachowanie ostrożności i zabezpieczenie swojego mienia (samochody, przedmioty na dachach, balkonach czy podwórkach) wszystko, co mógłby porwać i zniszczyć wiatr.

Prosimy o udostępnianie tego komunikatu i poinformowanie najbliższych. Polecamy śledzenie naszej i innych stron, aby być na bieżąco.

W trakcie naszego dyżuru czekamy na informacje i zdjęcia od Państwa. Dzięki takim działaniom możemy docierać do większego grona odbiorców.

Źródła: radar burz: blitzortung.org, meteorogramy: meteo.pl, Symulacja i szczegółowy opis: Polscy Łowcy Burz, symulacja wykonana przez Panią Natalię Pilguj, aplikacja: Pogoda & Radar.