Uwaga Piątek bardzo niebezpieczny z gwałtownymi burzami, silnym wiatrem! Najgroźniejsze zjawiska prognozowane są na godziny popołudniowe i wieczorne. Udostępniamy i ostrzegamy!

Uwaga Piątek bardzo niebezpieczny z gwałtownymi burzami, silnym wiatrem! Najgroźniejsze zjawiska prognozowane są na godziny popołudniowe i wieczorne. Udostępniamy i ostrzegamy.

Według wielu źródeł pogoda w piątek zapowiada się jako ekstremalnie niebezpieczna. Dla naszego regionu IMGW wydało ostrzeżenia 3 stopnia. Prognozowane są burze, którym miejscami towarzyszyć będą ulewne opady deszczu do 40 mm, lokalnie 50 mm. Wiatr w porywach do 115 km/h, lokalnie do 130 km/h. Niewykluczony grad, a nawet możliwość powstawania trąb powietrznych. Na czele układu burzowego możliwe jest powstanie sygnatury radarowej bow echo. Wyliczenia modeli wskazują, iż możemy spodziewać się utworzenia rozległego układu burzowego w formie MCS. Pierwsze burze w naszych okolicach mogą pojawiać się już po południu od godziny 14:00.

Ze względu na prognozowane niebezpieczne zjawiska informujemy o możliwych licznych stratach materialnych, podtopienia, uszkodzenia drzewostanów i infrastruktury z licznymi przerwami w dostawie energii elektrycznej. Nie wykluczone utrudnienia komunikacyjne. Zalecamy zachowanie ostrożności i zabezpieczenie swojego mienia (samochody, przedmioty na dachach, balkonach czy podwórkach) wszystko, co mógłby porwać i zniszczyć wiatr lub grad.

Prosimy o udostępnianie tego komunikatu i poinformowanie najbliższych. Polecamy śledzenie naszej i innych stron, aby być na bieżąco.

W trakcie naszego dyżuru czekamy na informacje i zdjęcia od Państwa. Dzięki takim działaniom możemy docierać do większego grona odbiorców.

Przypominamy, burze są zjawiskiem lokalnym i mimo iż znajdujemy się na obszarze zagrożenia, mogą się one u nas nie pojawić.

Źródło i grafika: IMGW, Polscy Łowcy Burz, Estofex.