Uwaga wtorek niebezpieczny silnym wiatrem, możliwymi burzami i opadami. Wydano 2 stopień zagrożenia dla naszego regionu!

Według wielu źródeł pogoda we wtorek zapowiada się niebezpiecznie. Dla naszego regionu IMGW wydało ostrzeżenia 2 stopnia. Podobne ostrzeżenia możemy znaleźć na stronie Polskich Łowców Burz.

Prognozowane są podmuchy wiatru do 90 km/h, punktowo ok. 100 – 120 km/h. Wraz z silnymi podmuchami mogą pojawiać się burze mogące utworzyć większy liniowy układ konwekcyjny. Wszystkiemu towarzyszyć będą ulewne opady deszczu do 40 mm. Niewykluczony grad 1,5 – 3 cm. Panujące warunki będą sprzyjać do powstania superkomórki burzowej mogącej wygenerować tornado wbudowane w linię szkwału. Spodziewana trąba powietrzna może osiągnąć sile EF1, jednak prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska jest mniejsze.

Ze względu na prognozowane niebezpieczne zjawiska informujemy o możliwych licznych stratach materialnych, podtopienia, uszkodzenia drzewostanów i infrastruktury z licznymi przerwami w dostawie energii elektrycznej. Nie wykluczone utrudnienia komunikacyjne. Zalecamy zachowanie ostrożności i zabezpieczenie swojego mienia (samochody, przedmioty na dachach, balkonach czy podwórkach) wszystko, co mógłby porwać i zniszczyć wiatr lub grad.

Prosimy o udostępnianie tego komunikatu i poinformowanie najbliższych. Polecamy śledzenie naszej i innych stron, aby być na bieżąco.

W trakcie naszego dyżuru czekamy na informacje i zdjęcia od Państwa. Dzięki takim działaniom możemy docierać do większego grona odbiorców.

Źródło i grafiki: IMGW, Polscy Łowcy Burz, Estofex