Komunikat Specjalny dotyczący spodziewanych zagrożeń!

Zalecamy wszystkim zachowanie ostrożności, bieżące obserwowanie naszej strony i kolejnych wiadomości. Polecamy skorzystać z aplikacji mobilnej „Alert Mosina” (dostępna na android) lub z powiadomień na stronie https://alert-mosina.pl (wystarczy zezwolić na powiadomienia). Prosimy o udostępnianie i poinformowanie innych o możliwych zagrożeniach.

Uwaga już w niedzielę, w nocy z niedzieli na poniedziałek i na początku nowego tygodnia będzie niebezpiecznie. Wszystko za sprawą odsunięcia się z naszego obszaru układu wysokiego ciśnienia „Frank”, w którego miejsce z zachodu zacznie nasuwać się rozległa, głęboka dolina geopotencjału dająca warunki sprzyjające rozwojowi niżów.

Jeden z układów niskiego ciśnienia „Sabine” da o sobie znać już w niedzielę wieczorem i za jego sprawą pogoda w Polsce ulegnie znacznemu pogorszeniu.

Podobne incydenty zdarzały się u nas wielokrotnie i nie jest to nic nowego. Jednak za każdym razem wiążą się one z powstawaniem niebezpieczeństwa. Zagrożenia, jakich się spodziewamy:

– silny wiatr, według aktualnych danych w naszym regionie, jak i w znacznej części Polski jego prędkość może osiągać w porywach ok. 70-90 km/h. Jako ciekawostkę dodamy, iż w regionach podgórskich Sudetów i Bieszczad spodziewane porywy mogą osiągać od 110 km/h do nawet 160 km/h w rejonie Śnieżki,
– możliwość rozwoju konwekcji o różnych stopniach organizacji. Spodziewane wielokomórkowe pasma konwekcyjne z wbudowaną linią szkwału. W przypadku ich wystąpienia na zachodzie kraju i w naszym regionie porywy wiatru mogą osiągać, a nawet przekraczać 100 km/h. Zjawiskom tym mogą towarzyszyć opady deszczu, deszczu ze śniegiem lub krupy śnieżnej czy małego gradu,
– ryzyko pojawienia się wyładowań atmosferycznych
– ogólno pojęte zagrożenia dla życia i zdrowia osób, oraz zagrożenia uszkodzenia mienia związane i powstające w wyniku panujących niekorzystnych zjawisk meteorologicznych.

Jeżeli wszystkie wyliczenia modeli numerycznych na najbliższy czas sprawdzą się, istnieje ryzyko powstawania szkód (miejscami licznych), do których zaliczamy:

– połamane konary, jak i całe drzewa,
– uszkodzenia elementów sieci elektrycznych i przerwy w dostawach prądu,
– uszkodzenia dachów budynków i gospodarstw.

Prognozy na dalszą część nadchodzącego tygodnia, wskazują na ryzyko utrzymywania się opisywanej aury. W związku z tym podobne incydenty jak opisywany wyżej mogą w najbliższym czasie się powtarzać.

Opis spodziewanej sytuacji powstał na podstawie artykułu pochodzącego z fan page Polscy Łowcy Burz, którzy posiadają pełne prawa autorskie wspomnianego opisu i są jego właścicielem. Pełna treść dostępna pod adresem: https://www.facebook.com/285151827331/posts/10157775250322332/ . Polscy Łowcy Burz są również dostępni pod adresem https://lowcyburz.pl/