Kolejne martwiące prognozy dotyczące silnych wiatrów i niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych na nadchodzące dni. Nadchodzą dwie groźne wichury! Prosimy o udostępnienia!

Niebezpiecznie będzie w czwartek, w nocy z piątku na sobotę oraz w sobotę. Tym razem zmierzają w naszym kierunku dwa niże #Dudley i #Eunice. Sytuacja wgląda bardzo poważnie, w związku z czym pozostajemy w stanie gotowości, aby obserwować rozwój i przebieg niebezpiecznych zjawisk.

Możliwe liczne straty materialne, uszkodzenia drzewostanów i infrastruktury z licznymi przerwami w dostawie energii elektrycznej. Nie wykluczone utrudnienia komunikacyjne. Zalecamy zachowanie ostrożności i zabezpieczenie swojego mienia (samochody, przedmioty na dachach, balkonach czy podwórkach) wszystko, co mógłby porwać i zniszczyć wiatr. Dobrym pomysłem będzie zabezpieczenie się przez naładowanie telefonów i power banków oraz uzbrojenie się w latarki, radia na baterie i cierpliwość. Podczas silnych wiatrów ograniczmy przebywanie na świerzym powietrzu do minimum. Prosimy o udostępnianie i powiadomienie innych o prognozowanych niebezpieczeństwach. Polecamy śledzenie naszych komunikatów. W trakcie dyżuru będziemy czekać na informacje i zdjęcia od naszych użytkowników.

W czwartek najsilniejsze porywy spodziewane są około południa w pasie od Ziemi Lubuskiej po Mazowsze, gdzie prędkość wiatru może osiągać 100-115 km/h! Najsilniejsze porywy tego dnia będą występować podczas przechodzenia stref przelotnych opadów konwekcyjnych a tym bardziej burz. Sytuacja zacznie dopiero w nocy z czwartku na piątek, gdy ośrodek niżu #Dudley zacznie się wypełniać i odsuwać od Polski.

W piątek i sobotę do Polski dotrze niż #Eunice. Prognozy przewidują 2 warianty przejścia ośrodka niżowego, pierwszy przez północ Polski (jest to wersja skrajnie niebezpieczna dla południa i centrum naszego kraju), a drugi przejście ośrodka niżowego nad wodami Bałtyku gdzie najniebezpieczniej będzie na Pomorzu i Warmii. W obu wariantach uderzenie silnego wiatru rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa przez większą część dnia. W wariancie pierwszym wichura będzie się stopniowo przemieszczać z zachodu na wschód. W tym przypadku udział konwekcji w generowaniu silnych porywów powinien być mniejszy, jednak spodziewać można się prędkości wiatru 110-130 km/h. W drugim przypadku sytuacja może zacząć uspokajać się wczesnym popołudniem. Maksymalne porywy wiatru nad l!dem 100-115 km/h a nad morzem ok. 130 km/h.

Daty i godziny widoczne na mapkach.
Źródła map: https://wxcharts.com/, aplikacja Windy.