Uwaga dziś na niebie możliwa obserwacja najnowszej konstelacji Starlink oznaczonej nr 7. Zapraszamy do obserwacji. Prosimy o udostępnianie informacji.

Mamy dziś szanse na obserwacje dwóch przelotów satelitów Starlink. Według prognoz dziś na naszym niebie Starlinki pojawiają się łącznie trzy razy, jednak pierwszy przelot o godzinie 21:45 był praktycznie nie do zauważenia ze względu na jasne niebo.

Oto rozkład jazdy pociągu starlink na dziś 🙂

– początek o 21:45:43 – maksymalna wysokość przelotu to 27°. Koniec o godzinie 21:53:10. To te, których obserwacja była niemożliwa.

– początek o 23:19:17 – maksymalna wysokość przelotu to 74°. Koniec o godzinie 23:27:04. Tutaj istnieje duża szansa na obserwacje, tym bardziej że zapowiada nam się czyste bezchmurne niebo lub delikatne zachmurzenie.

– początek o 00:53:08 – maksymalna wysokość przelotu to 88°. Starlinki wejdą w cień ziemi o godzinie 00:58:00 na wysokości 27°.

Godziny przelotów są podawane od wejścia nad horyzont do zejścia pod horyzont. Na początku przed zaobserwowaniem wspomnianej linii satelitów pojawią się dwa Starlinki, które odłączyły się od pociągu i znacznie go wyprzedziły. Chwilę później w tym samym miejscu pojawi się kosmiczny pociąg. Księżyc, który jest blisko pełni, może w pewnym stopniu utrudnić obserwację. Zalecamy wytężenie wzroku, bo naprawdę warto. Ostatnie takie widoki w naszych okolicach były możliwe w maju zeszłego roku. Konstelacja satelitów Starlink będzie przemieszczać się mniej więcej z zachodu na wschód. Wyszukujmy ich blisko zenitu, czyli prawie nad nami. Polecamy obserwacje kilka minut wcześniej przed planowanym lotem i kilka minut po, ponieważ wyliczenia orbitalne mogą zawierać drobne błędy.

Czekamy na wasze fotografie, filmy i relacje! Życzymy udanych obserwacji.